מהו הפטיטיס B?

הפטיטיס B היא למעשה דלקת כבד נגיפית. זה גם השם הרפואי שלה שאולי תפגשו אותו ולא את השם הלועזי הקצר יותר שלרוב יהיה מוכר יותר. הפטיטיס B נגרמת על ידי נגיף שעונה לאותו השם כאשר החומר הגנטי של הנגיף הוא למעשה DNA. הנגיף מדבר מאוד גם כאשר הריכוז שלו נמוך יחסית, והוא עמיד מאוד לתנאים סביבתיים קשים כמו למשל חום, התייבשות ואפילו חומרי ניקוי. כ-400 מיליון אנשים סובלים מהמחלה רובם גרים במזרח אסיה, מקום הרבה יותר בעייתי מבחינות בריאותיות מאשר מדינות מערביות יותר. הבעיה נפוצה מאוד גם באגן הים התיכון ובחלקים אחרים של אסיה.

איך הנגיף עובר וכמה זמן הוא דוגר?

  • צורת ההדבקה של הפטיטיס B היא על ידי מגע עם דם, תוצרי דם כלשהן או נוזלי גוף אחרים. למשל, הנגיף יכול לעבור בנוזל הזרע או בכמות מזערים של רוק. הנגיף יכול לחדור לגוף דרך כל חתך כלשהו או אפילו שפשוף או שריטה, וכמובן גם דקירת מחט. הנגיף יכול לעבור גם בהיריון בין האם לעובר. להבדיל מזיהומים אחרים, הפטיטיס B לא יכול לעבור דרך מזון מזוהם או בצואה או באוויר, כמו למשל במהלך עיטוש.
  • אחרי ההדבקה וכניסה לגוף הוא מגיע לכבד ושם הוא חודר אל התאים שלו, מתחלק ומתרבה תוך שהוא הורס אותם. אחרי שהוא חודר לגוף מתחילה שלה הדגירה, מה אין כל תלונות מצד המטופל כי אין סימנים כלל.
דלקת כבד נגיפית הפטיטיס B
  • שלב הפרודרומה הוא השלב הבא הוא האדם מתחיל להרגיש שהוא סובל ממחלה כלשהי שאינה בהכרח מורגשת כמחלת כבד. יש חולשה, עייפות, אולי גם תיתכן פריחה עדינה, כאבים במפרקים ובשרירים וחוסר תיאבון בולט. בשלב זה כבר אפשר לחשוד שמדובר במחלה זיהומית או ויראלית כלשהי.
  • השלב האחרון הוא שלב הצהבת, שלב בו כבר ברור שמדובר בהפטיטיס B שחדר לגוף. בשלב זה החום יורד מאוד וחוזר לנורמה אך יש סימנים של מחלה כבד חריפה כמו למשל צהבת בלחמיות העיניים, בעור, שתן כהה מאוד, צואה בהירה וכמובן גם גירודים רבים ותחושה כללית של אי נוחות. הכבד מוגדל בתקופה זו והטחול אחריו. המטופל בשלב זה יהיה חסר אנרגיה וכאוב.

סיבוכים נוספים של המחלה

הפטיטיס B הוא נגיף לא פשוט כלל ולעתים הוא יכול להיות כרוני. מצב כזה מתאפיין בריכוז גבוה מאוד של הנגיף בדם והנזק שנגרם לכבד שלו יהיה בינוני עד קשה. כמו כן יש צורך לזכור כי לא תמיד המטופל בכלל יידע שהוא חולה בשלב זה. את המחלה הזו ניתן לגלות רק בבדיקות דם והיא יכולה להמשך גם עשרות שנים כאשר במצב זה הכבד ממשיך להיהרס עד שהוא יכול להגיע למצב של ששחמת הכבד, בה הכבד מתחיל להיות מצולק ואז הוא וכמובן תפקודו יכולים להיפגע בצורה הרבה יותר קשה.